گاز لایت در روابط چیست؟ نشانه هایی که شما در حال گاز گرفتن هستید

شوارتز می گوید که روشن شدن گاز در روابط به تدریج اتفاق می افتد. اعمال شریک خشونت آمیز ممکن است در ابتدا بی ضرر به نظر برسند، اما هنگامی که آنها اعتماد شریک خود را به دست آورند، الگوهای خشونت آمیز ادامه می یابد و تشدید می شود و باعث می شود که شریک متجاوز احساس سردرگمی، مضطرب، انزوا و قطع ارتباط با واقعیت کند. آنها شروع به تکیه کامل به شریک متجاوز برای تعریف واقعیت می کنند، که موقعیت بسیار دشواری برای فرار ایجاد می کند.

این اصطلاح با فیلمی به نام خود، فیلم 1944، رایج شد. چراغ گاز. در این فیلم، شوهر قهرمان داستان عمداً تلاش می کند تا او باور کند که دیگر نمی تواند به درک خودش از واقعیت اعتماد کند. او چراغ‌های گازسوز خانه‌شان را خاموش می‌کند تا در تمام خانه سوسو بزنند، اما وقتی از او می‌پرسد چرا چراغ‌ها سوسو می‌زنند، او انکار می‌کند که اصلاً سوسو می‌زنند و پیشنهاد می‌کند که همه چیز در ذهنش است.

اگر شما یا شخصی که می‌شناسید در حال تجربه آزار خانگی است، با 911 یا خط تلفن ملی خشونت خانگی به شماره 1-800-799-SAFE (7233) تماس بگیرید یا به آن مراجعه کنید. thehotline.org.منبع

“من فکر می کنم بسیار مهم است که تاکید کنیم که گاز گرفتن نوعی سوء استفاده عاطفی است و می تواند فوق العاده خطرناک باشد. از آنجایی که ما آن را در تلویزیون می بینیم و می بینیم که در جاهای دیگر درباره آن بحث می شود، تقریباً از آن اصطلاح آنقدر عامیانه استفاده می کنیم که اینطور می شود اوه، این فقط کاری است که مردم گاهی انجام می دهند. شوارتز می‌گوید اما روشن کردن گاز در واقع یک رفتار بسیار خطرناک در هر رابطه‌ای است.

گازلایترها معمولاً عبارات باطل کننده مشابهی را پیش‌فرض می‌کنند، مانند: «این موضوع مهمی نیست. شما حساس هستید»؛ “تو خیلی ناسپاسی”؛ “شما دیوانه می شوید”؛ “در اینجا دوباره می روید، *چیزی را اینجا وارد کنید*”؛ “هیچ کس دیگری شما را باور نخواهد کرد”؛ “من می دانم چه چیزی برای شما بهترین است.”

اما حتی اگر گاز لایت یک اصطلاح مرسوم است، رفتاری که قرار است توصیف شود فوق العاده سمی است. نور گاز باعث می شود قربانی احساسات، غرایز و درک کلی خود از واقعیت را زیر سوال ببرد. و در حالی که بسیاری از اشکال سوء استفاده عاطفی ویژگی‌های مشابهی دارند، استفاده از این اصطلاح بر روی هر موقعیت ناخوشایند عاطفی، معنای آن را برای کسانی که از نزدیک آن را تجربه می‌کنند، مخدوش می‌کند، و در نتیجه باعث ایجاد سردرگمی و تصورات نادرست در مورد اینکه نور گاز در واقع چگونه است. بنابراین چگونه می توانید تشخیص دهید که شریک زندگی شما به شما گاز می دهد یا اینکه کاملاً چیز دیگری است؟ بیا بحث کنیم.

در واقع گاز لایتینگ چیست؟

چانگ توضیح می‌دهد که فندک‌زنان اغلب می‌توانند با نمایش بخش‌های جذاب و پرورش‌دهنده خود برای شریک زندگی خود شروع کنند.“بمباران عشقی” آنها برای ایجاد اعتماد آنها به تدریج شرکای خود را از سیستم های پشتیبانی خود جدا می کنند.

اگر در رابطه خود متوجه علائمی از گاز سوزی شدید و در تقابل با شریک زندگی خود تلاش می کنید، تنها نیستید. شناسایی و پردازش گاز لایت می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد، اما با کمک متخصصان دارای مجوز، سیستم‌های پشتیبانی خارجی، و دلسوزی فراوان به خود، می‌توانید به خودتان اجازه دهید تا دوباره احساسات خود را احساس کنید.


چانگ تاکید می‌کند که مهم‌ترین گام در مواجهه با یک معترض گاز این است که به دنبال روابط تأییدکننده خارج از آنها باشید، چه با خانواده، دوستان، یک درمانگر یا همکاران. از آنجایی که سوخت‌رسان قصد دارند واقعیت شریک خود را تحریف کنند، شریکی که گاز گرفته است باید به دنبال فضایی برای ارتباط مجدد با افکار خود باشد و سیستم‌های پشتیبانی می‌توانند به آنها در انجام این کار کمک کنند.

در یک نمودار روانشناختی ون از نور گاز در مقابل دستکاری عاطفی عمومی، عوامل متعددی از جمله دروغگویی و بی اعتباری با یکدیگر همپوشانی دارند. شوارتز می‌گوید، اما چیزی که نور گاز را متفاوت می‌کند، این است که معمولاً با هدف انجام می‌شود، و چراغ‌گر گاز از دستکاری موقعیت چیزی به دست می‌آورد. برخی از شرکا دروغگوی عمدی هستند، اما همه دروغگویان عمدی اهل گاز نیستند.

برای پشتیبانی بیشتر، شریکی که معتقد است در حال گاز گرفتن است، باید سعی کند مدرکی برای همه چیز نگه دارد – متون، عکس‌ها، رسیدهای واقعی، ضبط‌ها و موارد دیگر. شوارتز توصیه می‌کند که اطلاعات مستند، نه تنها برای داشتن مدرکی علیه شریک خود، بلکه برای داشتن چیزی که آنها را در هنگام رویارویی واقعی می‌سازد، مفید است. اگر آنها حتی پس از مواجهه با آنها به روشن شدن گاز ادامه دهند، آوردن شخص ثالث – مانند یک درمانگر – مفید خواهد بود.

اگر تا به حال به کسی گفته باشید، “امروز واقعاً احساس غمگینی دارم” و او با چیزی مانند “نه، شما خوب هستید” پاسخ می دهد. شما فقط احساس خستگی می کنید. دراماتیک نباشید،” آنها به این موضوع اشاره می کنند که واقعیت شما نادرست است – اینکه آنچه در واقع تجربه می کنید غم و اندوه نیست، شما “فقط” خسته هستید. گاز لایت این مفهوم است، اما چندین درجه را افزایش داد.

چانگ می‌گوید: «برای فرد گازسوز، این علائم ممکن است از آسیب‌های دوران کودکی ظاهر شوند. آنها ممکن است ترس دائمی از رها شدن، از دست دادن کنترل یا سوء استفاده شدن داشته باشند. بنابراین آنها ممکن است به طور طبیعی استراتژی های خاصی را برای قدرتمندتر یا مسلط شدن بر افراد زندگی خود ایجاد کرده باشند تا این افراد آنها را ترک نکنند. من می‌دانم که کلمه همبستگی زیاد مطرح می‌شود، اما افرادی که تمایل به هم‌وابستگی دارند ممکن است موقعیت‌هایی را ایجاد کنند که شریک زندگی‌شان واقعاً، واقعاً به آن‌ها نیاز داشته باشند و به آن‌ها تکیه کنند.»

رویارویی با شریک گاز لایت

بر اساس خط تلفن ملی خشونت خانگیچندین تکنیک وجود دارد که یک شریک آزاردهنده عاطفی می تواند به آنها متوسل شود، از جمله مقابله با حافظه شریک زندگی خود، وانمود کردن به فراموش کردن آنچه واقعاً رخ داده است، و بی اهمیت جلوه دادن نیازها و احساسات شریک زندگی خود.

پس از رویارویی، ضروری است که شریک معده بتواند دوباره اعتماد خود را به دست آورد، و یافتن یک درمانگر متمرکز بر تروما برای این روند بهبود حیاتی است. درمان می تواند به آن ها کمک کند تا افکار، باورها و ادراکات خود را از عقاید شریک معتاد خود جدا کنند و ابزارهایی را که برای باور دوباره به خود نیاز دارند، توسعه دهند.

در نهایت، مبارزه با قاطعیت در مورد افکار و ایده های خود مستلزم کمی کار شخصی است، اما قرار ملاقات با فردی که این روند را درک می کند و به شما اجازه می دهد تا به طور آشکار ارتباط برقرار کنید، در کمک به شما برای رسیدن به آن مهم است.

زبان گاز سوز

در شرایطی که یکی از طرفین در اعتماد به شهود خود مشکل بیشتری دارد و در مورد پایبندی به نظرات خود قاطعانه نیست، اما با فردی که مسلط و قاطعانه نسبت به نظرات خود است، قرار ملاقات می‌گذارد، شریکی که کمتر قاطعیت دارد ممکن است گاهی اوقات اختلافات یا دیدگاه‌های شدیداً متفاوت را به عنوان چشم‌پوشی درونی کند. در این موارد، شوارتز می‌گوید مهم است که مراقب باشیم که شریک قاطع‌تر چگونه به اتهامات مربوط به روشنایی گاز پاسخ می‌دهد. آیا آنها می خواهند بفهمند که چرا شریک زندگی آنها چنین احساسی دارد؟ و آیا آنها پذیرای حرف های شریک زندگی خود هستند؟

«گازلایتینگ مشابه مفهوم باطل است. این تضعیف احساس یک نفر از واقعیت و انکار حقایق، و احساسات آنها، برای ایجاد روایتی آشکارا نادرست است. روان‌درمانگر مجاز می‌گوید: این باعث می‌شود که قضاوت، درک واقعیت، تجربه و گاهی اوقات عقلشان زیر سوال برود. بروک شوارتز. «همه احساسات با واقعیات موقعیت مطابقت ندارند. اما همه احساسات معتبر هستند. ابطال نشان می دهد که شما به خاطر احساسی که دارید اشتباه می کنید.

شوارتز می‌گوید، اختلافات ساده یا پیچیده و تفاوت‌ها در دیدگاه‌ها یا یادآوری وقایع، به‌هیچ‌وجه مهلک نیست. روشنایی گاز نیز یک حادثه مجزا نیست.

اصطلاح «گاز لایتینگ» طی چند سال گذشته شاهد افزایش محبوبیت در رسانه‌های اجتماعی و فرهنگ پاپ بوده است، تا جایی که مریام وبستر آن را به‌عنوان «کلمه سال 2022» انتخاب کرد و گفت که این کلمه «1740 درصد» را به خود اختصاص داده است. علاقه به جستجوها، با علاقه زیاد در طول سال.” کدوم؟؟ مربوط به! اما ردیابی می کند. به احتمال زیاد، اگر هر قسمتی از آن را تماشا کرده باشید لیسانس فرنچایز – یا هر برنامه تلویزیونی واقعیت، TBH – نمونه‌هایی از نور گازی را دیده‌اید که احتمالاً با گفتمان‌های شدید طرفداران پرشور در توییتر و اینستاگرام دنبال می‌شود. The Chicks نام کل آلبوم 2020 خود را گذاشتند گازسوزو در سال 2018 دیکشنری آکسفورد آن را یکی از خود نامید محبوب ترین کلمات سال.

روانشناس بالینی می گوید: «به مرور زمان، گازگرفتگی، عزت نفس قربانی و توانایی او برای اعتماد به دیدگاه خود در مورد چیزها را از بین می برد. بتسی چانگ، کارشناس روابط در برنامه دوستیابی XOXO. “در بسیاری از مواقع، هدف از بنزین این است که شریک زندگی خود را وادار کند تا بیشتر به آنها وابسته شود تا تمام کنترل و قدرت را در رابطه حفظ کند. آنها همه تصمیم‌ها و قضاوت‌ها را می‌گیرند، زیرا اعتماد شریک‌شان را نسبت به خودشان از بین برده‌اند، بنابراین آنها را به بنزین موکول می‌کنند.»

چی آیا سیبه عنوان Gaslighting؟

شوارتز می‌گوید که رویارویی با یک گازسوز می‌تواند یکی از راه‌های مختلف باشد. برخی از شرکا ممکن است متوجه شوند که در حال گاز گرفتن هستند و فوراً وضعیت را ترک کنند. برخی دیگر ممکن است بیشتر طول بکشد تا آن را شناسایی کنند، به خصوص اگر آنها برای مدت طولانی به نسخه واقعیت شریک خود اعتماد کرده باشند.