چیزی از تیفانی یک فیلم کریسمس با یک قهرمان یهودی است و زمانش فرا رسیده است


فیلم های کریسمس در حال حاضر همه جا هستند، اما جدیدترین فیلم Prime Video برای این ژانر، چیزی از تیفانی، چیزی دارد که قبلاً هرگز ندیده بودم: وقتی ایتن (کندریک سمپسون) برای راشل (زوئی دویچ) “کریسمس مبارک” را آرزو می کند، او پاسخ می دهد: “به هر حال من یهودی هستم!” اتان بدون این که بگذرد، بلافاصله هانوکا را به او تبریک می گوید. راشل لبخند می زند و در نهایت می رود، اما نه قبل از اینکه فریاد بزند با خوشحالی خداحافظی کند.

این جمله‌ای است که در هر فصل تعطیلات گفته‌ام (و فکر می‌کنم بیشتر بگویم) زمانی که یک نفر به ناچار کریسمس را به من، یک یهودی، تبریک می‌گوید. من مخالف کریسمس نیستم – من عاشق تعطیلات، موسیقی، فیلم و تزئینات هستم. فقط جشن نمیگیرم من حنوکا را جشن می‌گیرم. و در چند سال گذشته، زمانی که یهودی ستیزی در ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیده است، بیشتر از همیشه به این معنی است که کسی تصور نمی کند کریسمس را جشن می گیرم یا – اگر می داند که من یهودی هستم – در واقع می گوید: “مبارک هانوکا.”

اما برگردیم به فیلم. اگرچه راشل یهودی است (و همچنین بازیگر نقش او، زوئی دویچ)، اما این جمله “به هر حال من یهودی هستم!” اساساً میزان هویت یهودی او در فیلم است. مطمئناً، او در یک صحنه یک تی شرت زبار می پوشد (بازار تخصصی معروف نیویورک با ریشه های یهودی و معروف به غذاهای مخصوص یهودیان) و یک ژاکت زشت هانوکا “Oy to the World” را در صحنه دیگر می پوشد، اما همین. (خب، به غیر از دوست پسر ریچل، گری، گفت: “ما هدایای کریسموکا داریم که باید باز کنیم!”)

Zoey Deutch در سریال Prime Video در نقش Rachel Meyer بازی می کند چیزی از تیفانی، از شرکت تولید ریس ویترسپون، Hello Sunshine.

ارین سیمکین/پرایم ویدیو

اگرچه من یک منورا با برجسته‌تر بودن در محل راشل و گری را ترجیح می‌دادم (فکر می‌کنم ممکن است یک منورا بسیار مدرن را ببینم)، اما این من حساس هستم. زیرا در حالی که سریال های تلویزیونی فراوان (دوستان، OC، Bob’s Burgers، The Goldbergs، The Nanny، Call Me Kat، Brothers & Sisters، Chicago Hopeو غیره) قسمت‌ها یا صحنه‌های حنوکا داشته‌اند، برای فیلم‌ها، به‌ویژه آنهایی که از تلویزیون پخش می‌شوند، واقعیت بسیار متفاوتی است.

در سال 2019، هالمارک دو فیلم هانوکا را پخش کرد، اما هیچکدام عنوان هانوکا را نداشتند. (یکی از اولین فیلم های هانوکای هالمارک، برای تعطیلات، در سال 2012 نیز به تعطیلات اشاره نکرد.) در همان سال Lifetime منتشر شد دارواش و منورا، اولین باری است که اشاره ای به هانوکا در عنوان یک فیلم به یاد می آورم. (هالمارک در نهایت همین را دنبال کرد عشق، چراغ ها، هانوکا در سال 2020.) از آن زمان، ما هالمارک را داشته ایم هشت هدیه حنوکا در سال 2021منبع