چگونه ملکه الیزابت قانون را تغییر داد تا سلطنت را به مکانی برابرتر برای زنان تبدیل کند

اما البته لحظات مهم تری نیز وجود دارد که باید به گذشته نگاه کرد: به سلطنت رسیدن او در سال 1952 پس از مرگ پدرش، پادشاه جورج ششم، او را به یک ملکه عجول در 25 سالگی تبدیل کرد. یا آن تصویر دلخراش پیرمرد 95 ساله ای که در آن زمان تنها در کلیسای سنت جورج در ویندزور بود، در مراسم تشییع جنازه همسرش، شاهزاده فیلیپ، در سال گذشته، با لباس مشکی، با نقاب مناسب.

قانون تاج و تخت چیست؟

او مسیری را برای زنانی که در زمان سلطنت او وجود داشتند ایجاد کرد – حداقل اطمینان حاصل کرد که دخترانش تحصیلات یکسان و کامل دارند و سنت شکنی برای حفظ نام خانوادگی خود هنگام ازدواج با شاهزاده فیلیپ – و کسانی که بعد از آن خواهند آمد، و او همه این کارها را بدون از دست دادن حس شوخ طبعی، جایگاه خود به عنوان نماد مد، یا فروتنی خود انجام داد.

پس این عمل دقیقاً چیست و ملکه چه نقشی در از بین رفتن آن داشت؟

جانشینی تاج و تخت نه تنها از طریق نسب بلکه توسط اساسنامه پارلمان تنظیم می شود. ترتیب جانشینی عبارت است از توالی اعضای خانواده سلطنتی به ترتیبی که در صف تاج و تخت می ایستند. اولین نفر در صف تاج و تخت، وارث، با مرگ پادشاه سلطنتی، پادشاه یا ملکه می شود، پس از آن نفر دوم در صف و غیره، بنابراین شاهزاده ویلیام اکنون وارث تاج و تخت است و پسرش، شاهزاده جورج، دوم خط قانون اساسی اولیه که بر الحاق پادشاهان حاکم بود، در قرن هفدهم با منشور حقوق (1689) و قانون حل و فصل (1701) تعیین شد و به این معنی بود که زنان نخست‌زاده، که فرزندان مستقیم پادشاه بودند، می‌توانستند به نفع خواهر و برادر کوچکترشان گذشت.منبع

والاحضرت ملکه الیزابت دوم در سن 96 سالگی دار فانی را وداع گفت. او روز پنجشنبه 8 سپتامبر در قلعه بالمورال در کنار خانواده اش درگذشت و به سلطنت 70 ساله خود نزدیک شد و او را طولانی ترین پادشاه تاریخ بریتانیا کرد. . بسیاری بدون شک لحظات اخیر او را به یاد می آورند: طرح نمادین او با پدینگتون برای جشن الماس او. آدرس انتقال او به کشور در طول همه گیری؛ سهم او در المپیک 2012، که با چتربازی ساختگی او در پارک المپیک (به نام او) در کنار دنیل کریگ مشاهده شد.

اما همه این لحظات فردی با این درک فراگیر در کنار هم قرار می گیرند که ملکه الیزابت دوم با ایجاد یک مکان برابرتر برای زنان، چه در داخل و چه در خارج از آن، مسیر تاریخ را برای زنان تغییر داد. او به عنوان یک شخص، یک رهبر قوی، یک مادرسالار منصف، و در کنار همه اینها، یک مادر، یک مادربزرگ و زنی مورد احترام قرار گرفت که وقتی با چیزی روبرو می شد نمی ترسید ابروهایش صحبت کنند (یا کسی – ترامپ، ما به تو نگاه می کنیم) او را تایید نکرد.

شاید از همه مهمتر، در سال 2013، او موافقت سلطنتی را با قانون جانشینی تاج و تخت داد، که به این معنی بود که پسران و دختران هر پادشاه آینده بریتانیا از حق مساوی برای تاج و تخت برخوردار خواهند بود.

خود ملکه الیزابت دوم تنها به این دلیل که پدرش دو دختر داشت و پسری نداشت، توانست به تخت سلطنت برسد. با این حال، اگر او یک وارث مرد داشت، الیزابت به نفع مرد نادیده گرفته می شد. به لطف قانون تاج و تخت، این دیگر مورد نیست.