“چگونه سرانجام راهی برای مدیریت اضطراب خود پیدا کردم”

GeneSight

آنا

آزمایش GeneSight® اطلاعاتی را به پزشک آنا داد تا به انتخاب دارویی کمک کند که اضطراب او را بهتر درمان کند.

تست GeneSight تغییرات ژن‌های بیمار را تجزیه و تحلیل می‌کند تا مشخص کند که چگونه بدن ممکن است به داروهای خاصی که افسردگی، اضطراب، ADHD و سایر اختلالات روانپزشکی را درمان می‌کنند، متابولیسم یا واکنش نشان دهد. متابولیسم فرآیندی است که طی آن داروها در بدن تجزیه می شوند. تست GeneSight اطلاعاتی را در مورد داروهایی که ممکن است به تنظیم دوز نیاز داشته باشند، یا ممکن است خطر عوارض جانبی بر اساس ساختار ژنتیکی شما افزایش یابد، به پزشک شما ارائه می دهد.

اما این ناتوان کننده بود. چیزی به سادگی رفتن به خرید مواد غذایی می تواند باعث حمله پانیک شود. علاوه بر این، اضطراب او مانع از این بود که بهترین مادری باشد که می توانست برای دخترش باشد زیرا او را فلج می کرد. او می دانست که باید کاری انجام دهد – در مورد اضطراب و عوارض جانبی که تجربه می کرد.

او برای مدتی به امید اینکه داروها و عوارض جانبی آنها را پشت سر بگذارد، سعی کرد با افزایش ورزش و مدیتیشن با اضطراب خود مبارزه کند. اما این رویکرد طبیعی فقط کمی کمک کرد. در نهایت، او دوباره به داروهای تجویزی بازگشت. یک بار دیگر چرخه عوارض جانبی شروع شد. بعضی روزها بهتر از روزهای دیگر بودند، اما او هرگز کاملاً از آنها رها نشد، و باعث شد احساس کند که باید بپذیرد که این نسخه او از “عادی” است.

طبق نتایج او، بدن آنا برخی داروهای روانپزشکی را به آرامی متابولیزه می کند و عوارض جانبی وحشتناکی ایجاد می کند. “دریافت اطمینان خاطر که [the side effects were a result of] بدن خودم چگونه واکنش نشان می داد [and metabolizing] و نه اضطراب من باعث شد احساس خیلی بهتری داشته باشم. «فکر می‌کردم کارم سخت است، یا عجیب و غریب هستم و اضطراب بهترین‌ها را از من گرفته است. من متوجه نشدم که این به بدن من مربوط است.» این آزمایش نشان داد که دو دارو در دسته سبز او، داروهایی بودند که قبلا هرگز مصرف نکرده بود.

تست GeneSight حتی با وجود توانایی منحصر به فرد خود در ارائه بینش در مورد چگونگی تجزیه یا پاسخ بدن بیمار به یک داروی روانپزشکی خاص، در نظر گرفته نشده است که صرفاً برای تعیین درمان مورد استفاده قرار گیرد. دکتر میلر می‌گوید: «عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارند، و عوامل زیادی می‌توانند بر نحوه عملکرد داروها تأثیر بگذارند». او به عنوان یک پزشک طب یکپارچه، یک رویکرد جامع را برای یافتن بهترین درمان توصیه می کند. او توضیح می‌دهد: «من سعی می‌کنم بیمارانم را وادار کنم که رژیم غذایی و ورزش خود را تمیز کنند، و در مورد مزایای درمان شناختی رفتاری صحبت می‌کنم، جایی که آنها می‌توانند تجربیات گذشته و آسیب‌هایی که می‌توانند بر اضطراب و افسردگی تأثیر بگذارند، بحث کنند. او آزمایش GeneSight را بخشی از تعیین یک برنامه درمانی کلی می داند.

تفسیر نتایج

امروز آنا متوجه می شود که اضطراب او قابل کنترل تر است. او می‌گوید: «من هر روز در محل کار و زمانی که با دخترم بیرون بودم، دچار حملات وحشت و اضطراب می‌شدم، اما اکنون بسیار نادر است که چنین حملاتی داشته باشم. “من بسیار آرام تر، کمتر درگیر هستم و بیشتر آدم مردمی هستم.” با درک واضح‌تر از نحوه پردازش و واکنش بدنش به برخی داروها، آنا دیگر نگران آینده‌اش نیست – و این یک آرامش بزرگ است.

در عرض دو هفته پس از مصرف داروی جدید، عوارض جانبی او از بین رفت. آنا می‌گوید: «از اینکه می‌دانستم چیزی را پیدا کرده‌ام که برایم مفید است، بلافاصله احساس رضایت و آرامش کردم.

با گذشت زمان، آنا در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کرد. “در ابتدا، [the doctor] گفت: “فکر نمی کنم این داروها باشد. آنا به یاد می آورد که فقط باعث بدتر شدن حال او شد. در نهایت، زمانی که آنا به وضوح اعلام کرد که تمایلی به ادامه داروهای فعلی یا امتحان کردن داروی دیگری ندارد، پزشک او آزمایش ژنتیکی به نام تست GeneSight® را پیشنهاد کرد. آنا می گوید: «در ابتدا کمی مردد بودم. اما به محض اینکه فهمیدم این آزمایش فقط نیاز به سواب گونه دارد، کاملاً با آن راحت شدم.»

رابین میلر، MD، مدیر پزشکی Triune Integrative Medicine در مدفورد، اورگان، که آزمایش GeneSight را برای بسیاری از بیماران خود سفارش داده است، می‌گوید: «وقتی داروها با سرعت بیشتری تجزیه می‌شوند، بدن شما ممکن است به اندازه کافی برای کاهش علائم تجمع پیدا نکند. در طول هفت سال گذشته اما اگر یک دارو با سرعت کمتر از حد معمول تجزیه شود، ممکن است در هر زمان بیش از حد دارو مصرف کنید که ممکن است منجر به عوارض جانبی شود.

اکنون 34 ساله، آنا* از 21 سالگی داروهای ضداضطراب مصرف کرده و مصرف کرده است. زمانی که سه سال پیش با یک پزشک جدید ملاقات کرد، احساس می کرد همه چیز را امتحان کرده است. او می‌گوید: «هر دارویی که مصرف کردم عوارض جانبی وحشتناکی برایم به همراه داشت. سردرد، حالت تهوع، اختلالات خواب، میل جنسی کم و حتی حملات پانیک تمام عیار بخشی از زندگی روزمره آنا بود. پس از مدتی، او تسلیم این ایده شد که اگر نمی‌خواهد اضطراب داشته باشد، باید با عوارض جانبی مقابله کند. او می‌گوید: «اما وقتی بزرگتر شدم و با افراد بیشتری صحبت کردم که از اضطراب هم رنج می‌بردند، متوجه شدم که زندگی با این عوارض جانبی ضروری نیست.»

حدود 18 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده هر ساله از اختلالات اضطرابی رنج می برند که آنها را به شایع ترین نوع بیماری روانی تبدیل می کند. بر اساس گزارش انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، تنها 37 درصد از این افراد تحت درمان قرار می گیرند. برای آنا، مشکل درمان نبود، بلکه یافتن درمانی بود که کارساز بود. پس از به دنیا آمدن دخترش، علائم آنا بدتر شد. او می‌گوید: «وقتی باردار شدم، نمی‌توانستم داروهایی را که مصرف می‌کردم ادامه دهم، زیرا بی‌خطر نبودند.

او می‌گوید: «تست GeneSight دیدگاه من از پزشکی را تغییر داده است. من قبلاً احساس می کردم که یک خوکچه هندی هستم و این [my doctors] فقط نوعی حدس زدن بودند این نوع ابزار واقعا می تواند به راهنمایی آنها کمک کند. این برای همه، برای پزشکان و همچنین بیماران بسیار مفید است – به خصوص برای هر کسی که عصبی باشد که چیزی در بدن خود بگذارد. ای کاش خیلی وقت پیش از آن خبر داشتم و الان به خیلی ها می گویم.»

این آزمایش را می توان در مطب پزشک یا در خانه انجام داد، اما باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که می تواند دارو تجویز کند، تجویز شود. نمونه برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه GeneSight ارسال می شود و نتایج آزمایش در حدود دو روز به ارائه دهنده ارسال می شود. بسیاری از شرکت های بیمه به پوشش هزینه کمک خواهند کرد و 95 درصد از بیماران 330 دلار یا کمتر برای آزمایش GeneSight پرداخت می کنند.

*برای حفظ حریم خصوصی او در این داستان فقط از نام کوچک بیمار استفاده شده است.

آزمایش GeneSight باید فقط با مشورت یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که می تواند داروها را تجویز کند، سفارش داده شود و مورد استفاده قرار گیرد. بدون مشورت با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، هیچ تغییری در داروها یا دوز فعلی خود ایجاد نکنید. مانند تمام آزمایش‌های ژنتیکی، نتایج آزمایش GeneSight دارای محدودیت‌هایی است و توصیه پزشکی نیست. نتایج آزمایش به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنها بخشی از یک ارزیابی کامل و بزرگ‌تر بیمار باشد که شامل تشخیص صحیح و در نظر گرفتن سابقه پزشکی شما، سایر داروهایی که ممکن است مصرف می‌کنید، سابقه خانوادگی شما و سایر عوامل باشد.منبع

هنگامی که پزشک شما نتایج آزمایش را دریافت کرد، داروها در یکی از سه دسته قرار می‌گیرند: قرمز برای تداخلات مهم ژن-دارو. زرد برای تداخلات ژن-دارویی متوسط؛ و سبز برای داروهایی که انتظار می رود بدن بر اساس ژنتیک بیمار به طور معمول متابولیزه کند یا به آنها پاسخ دهد.