زنان در ایران موجی از اعتراضات قدرتمند ضد دولتی را رهبری می کنند

برای پاسخ به سوالات طولانی مدت شما در مورد آنچه که در حال وقوع است و آنچه ممکن است بعدا اتفاق بیفتد، زرق و برق از رمزی و همچنین دکتر عسل راد، مدیر تحقیقات شورای ملی ایرانیان آمریکایی، برای بینش آنها استفاده کرد.

دکتر عسل راد، مدیر تحقیقات شورای ملی ایرانیان آمریکا: این تظاهرات از جهاتی واکنش مستقیم به قتل وحشیانه مهسا امینی و این واقعیت است که او در وهله اول نباید به خاطر حجابش بازداشت می شد و به همین دلیل زنان در خط مقدم جبهه حضور داشتند و موضوع اجباری بودن. حجاب در کانون توجه قرار گرفته است. در این راستا، معترضان خواستار آزادی و به ویژه آزادی زنان برای انتخاب لباس خود هستند.

مرگ امینی یک حادثه منفرد نیست – دور از آن. این آخرین جنایتی است که از یک بحران مداوم معافیت از مجازات بیرون آمده است، که از طریق خشونت های مورد حمایت دولت تقویت شده است. و با تلاش رژیم اقتدارگرای ایران برای سرکوب اعتراضات، هر روز بر تعداد کشته شدگان افزوده می شود. اما اهمیت حیاتی این تجمعات را نمی توان در خلاء درک کرد. به نقل از جاسمین رمزی، معاون مدیر مرکز حقوق بشر در ایران، آنها نمایانگر فصل بعدی مبارزات چند دهه برای آزادی و “بزرگترین چالشی که در سالهای اخیر برای جمهوری اسلامی ایران دیده ایم” هستند.

چرا زنان ایرانی در اقدامی نمادین و لغوی، موهای خود را کوتاه کرده و حجاب خود را به آتش می کشند؟

اما همه کسانی که تظاهرات می کنند لزوماً اهداف یکسانی ندارند. مطمئناً برخی از معترضان هستند که آرزوی پایان این نظام را دارند، به همین دلیل است که بسیاری از شعارهای اعتراضی مانند “مرگ بر دیکتاتور” بر رهبر معظم انقلاب متمرکز شده است. در نهایت، این تظاهرات را باید به عنوان بخشی از یک قرن مبارزه ایرانیان برای آزادی و دموکراسی دانست که به انقلاب مشروطه 1905 برمی گردد و تا امروز ادامه دارد، زیرا ایرانیان به خواست ساده داشتن دولتی که نماینده آن است ادامه می دهد. نیازها و خواسته های آنها

اگر در حال حاضر به اعتراضات تحت رهبری زنان در ایران توجه نمی کنید، بگذارید این نشانه شروع شما باشد. هفته گذشته مرگ مهسا امینی 22 ساله در بازداشت پلیس موجی از تظاهرات را در سراسر کشور برانگیخت. امینی که توسط پلیس بدنام اخلاق ایران به دلیل داشتن «حجاب نامناسب» بازداشت شده بود، سه روز را در کما گذراند تا اینکه اعلام شود بر اثر آنچه پلیس آن را سکته قلبی می‌نامد، مرده است. با این حال، شاهدان عینی گزارش می دهند که ماموران پس از دستگیری امینی را در یک ون پلیس کتک زدند و یک منبع از بیمارستان به ایران اینترنشنال گفت که امینی در حالی که به دلیل “ضربه های متعدد” به سرش از دست داده بود، وارد مرکز شد. علت مرگ او، طبق این منبع ناشناس، ضربه مغزی بوده است.

راد: در مرکز قوانین حجاب و دیگر محدودیت‌ها برای زنان ایرانی و به طور کلی جامعه، موضوع کنترل است. کنترل بدن زنان جنبه اصلی مردسالاری است. زنان ایرانی با کوتاه کردن موهای خود و سوزاندن حجاب خود، کنترل بدن و لباس خود را پس می گیرند. در عین حال، این تجاوزات نمادین هستند زیرا فراتر از موضوع حجاب اجباری است. آنچه این اعتراضات نشان می دهد، نارضایتی عمیق از نظام به عنوان یک کل است که مردم خود را سرکوب می کند، با فساد خدشه دار می شود، و نمی تواند نیازهای اساسی مردم ایران را برآورده کند.منبع

زرق و برق: تظاهرات حداقل به 80 شهر گسترش یافته است. معترضان برای رسیدن به چه چیزی تلاش می کنند؟