حکم دیوان عالی کشور در برابر اقدام مثبت، توضیح داده شده است

این حکم (که می‌توانید در اینجا بخوانید) اساساً اقدام مثبت در پذیرش کالج را نادیده گرفت و این عمل را خلاف قانون اساسی اعلام کرد. جان رابرتز، رئیس قاضی، در نظر 40 صفحه ای خود نوشت که این برنامه ها فاقد اهداف متمرکز و قابل اندازه گیری کافی هستند که استفاده از نژاد را تضمین می کند، به طور اجتناب ناپذیری از نژاد به شیوه ای منفی استفاده می کند، شامل کلیشه های نژادی است، و فاقد نقاط پایانی معنادار است.

ابتدا، در 29 ژوئن، دادگاه برنامه‌های اقدام مثبت در دانشگاه کارولینای شمالی و هاروارد را قبل از مسدود کردن برنامه بخشودگی وام دانشجویی جو بایدن، که تنها یک روز بعد تا 20000 دلار تخفیف بدهی به میلیون‌ها آمریکایی ارائه کرد، لغو کرد. هر یک از این تصمیمات یک پیروزی بزرگ برای جناح محافظه کار تلقی می شود.

حکم 2023 در مورد اقدام مثبت چه بود؟

نظرات مخالف چه بود؟

قاضی جکسون، اولین زن سیاه پوستی که در دادگاه خدمت کرد، این تصمیم را “یک تراژدی برای همه ما” توصیف کرد، در حالی که قاضی سوتومایور، اولین قاضی دادگاه عالی اسپانیایی، نوشت که این تصمیم “قاعده سطحی کوررنگی را به عنوان یک قانون تثبیت خواهد کرد.” اصل قانون اساسی در یک جامعه بومی جدا شده که در آن نژاد همیشه اهمیت داشته و همچنان اهمیت دارد.

در سال 2003، گروتر علیه بولینگر پس از اینکه SCOTUS تصمیم گرفت که دانشکده حقوق دانشگاه میشیگان مجاز به اولویت دادن به “گروه های اقلیت کم نمایندگی” بدون نقض بند حفاظت برابر اصلاحیه چهاردهم، تا زمانی که سایر عوامل نیز در نظر گرفته شوند، سابقه ای طولانی را ایجاد کرد.

در مورد احکام مخالفت مثبت، در اینجا همه چیزهایی که باید بدانید آمده است.

دیوان عالی این هفته ضربه های جدی به نظام آموزشی آمریکا وارد کرد.

در حالی که رابرتز نوشت که “هیچ چیز دانشگاه ها را از در نظر گرفتن بحث متقاضی در مورد تأثیر نژاد بر زندگی متقاضی منع نمی کند”، یک نظر موافق نوشته شده توسط قاضی کلارنس توماس خاطرنشان کرد که گروتر علیه بولینگر “برای همه مقاصد، نادیده گرفته شد.”

پرزیدنت بایدن در سخنانی در کاخ سفید در 29 ژوئن گفت که “به شدت، به شدت” با این تصمیم مخالف است. او در بخشی از سخنانش گفت: “من معتقدم دانشکده های ما زمانی قوی تر هستند که از نظر نژادی متفاوت باشند.” به طیف کامل استعدادها.»منبع

اقدام مثبت چیست؟

برنامه‌ها و خط‌مشی‌های اقدام مثبت با هدف گنجاندن گروه‌های کم‌نماینده، بر اساس نژاد، جنسیت، جنسیت و غیره است. معمولاً، برنامه‌های اقدام مثبت توسط مدارس و کارفرمایان استفاده می‌شود که در نتیجه محیط‌های آموزشی و محیط کار متنوع‌تر است.

حکم علیه کارولینای شمالی با رای 6 بر 3 صادر شد و قاضی کتانجی براون جکسون، قاضی سونیا سوتومایور و قاضی الانا کاگان مخالف بودند. در همین حال، حکم علیه هاروارد با رای 6 بر 2 به تصویب رسید و قاضی جکسون به دلیل موقعیتش در هیئت مشاوران هاروارد از خود انصراف داد.

با این حال، NBC News گزارش می‌دهد که دانشجویان سیاه‌پوست و لاتین تبار «در کالج‌ها و دانشگاه‌های منتخب و بسیار منتخب کمتر نمایندگی می‌کنند – موسساتی که به ترتیب کمتر از نیمی از متقاضیان یا کمتر از 20 درصد آنها پذیرفته می‌شوند». ان‌بی‌سی همچنین گزارش می‌دهد که این آمار جمعیتی «در دانشگاه‌های شاخص بسیاری از ایالت‌ها» کمتر ارائه شده است.

واکنش ها چه بود؟