توضیح علم فرمون – فرومون ها چیست؟


ما به عنوان انسان‌هایی که عرق می‌کنیم و بوی بد می‌دهیم، زمان زیادی را صرف می‌کنیم تا بوهای طبیعی بدن خود را بپوشانیم. با دوش، دئودورانت و عطرهای گران قیمت. اما اگر به شما بگویم ارتباط مستقیمی بین بوی بدن و جذابیت وجود دارد، چه؟ من نمی گویم که باید از بوی تعریق شریک زندگی خود و بوی زیر بغل بعد از ورزش، آب دهان خود را بیرون بیاورید. (فقط… نه.) اما من صبح گفتن اینکه اگر به طور قانونی بوی عطر یا ادکلن پوست بدون پوست شریک زندگی خود را دوست دارید، به احتمال زیاد عاشق شده اید و در عمق هستید.

این مفهوم اساساً عادلانه است فرمون ها در عمل، با نام مستعار: علم پشت این است که ناخودآگاه جذب بوی طبیعی کسی می شوید که احتمالاً با او نوزادان سالمی تولید می کنید. اما اخیراً پس از اینکه مردم شروع به انتشار ویدیوهایی از «اعتیاد» به بوی طبیعی شریک زندگی خود کردند، این موضوع در TikTok منتشر شده است.

نظرات در سراسر این ویدئوها از “عطر پوست او به معنای واقعی کلمه من را وحشی می کند” تا “I’m finna be in the pit” متغیر است، بنابراین به وضوح یک تجربه تقریباً جهانی است. اما آیا این دلیل قطعی است که شما قرار است 4 همیشه با هم باشید؟ و آیا رابطه شما محکوم به فناست اگر در مورد بوی شریک زندگی خود DGAF کنید؟ اگر واقعاً…نفرت آی تی؟ من در این موضوع متخصص نیستم – فقط یک انسان فانی با یک حساب TikTok و گزارش قدرتمند Screen Time – بنابراین برای پاسخ به کارشناسان واقعی مراجعه کردم.

اما ابتدا، کمی پیشینه در مورد فرومون ها …

در حالی که تا حدی، فرمون‌ها هنوز یک راز باقی مانده‌اند، در اینجا اصل چیزی است که ما *می‌دانیم*: آنها موادی هستند که در بوی بدن ما ترشح می‌شوند و بر اساس سازگاری ژنتیکی افراد خاصی را به سمت ما جذب می‌کنند. طبق یک مطالعه در سال 2021 که در مجله پزشکی منتشر شده است علوم مغز، شما ممکن است بیشتر باشید جذب بو و فرمون های یک فرد می شود بیش از دیگری، زیرا ترکیب DNA آن شخص با شما متفاوت است به نحوی که برای جفت گیری بهینه است. اساساً انسان‌ها ناخودآگاه جذب انسان‌های دیگری می‌شوند که از نظر ژنتیکی همتای خوبی برای تولید مثل هستند. رابطهی!

“[Attraction to body odor is] در مورد ارزیابی سلامت جسمانی همسر و اینکه چه کسی احتمال بیشتری دارد که فرزندان سالمی با شما تولید کند. سارا لوینسون می گوید.

چه ربطی به عشق دارد؟

همه موارد فوق به این دلیل است که از نظر علمی، ممکن است به بوی بدن شریک زندگی خود معتاد شده باشید، اما این تنها دلیلی نیست که می خواهید تی شرت های او را قبل از انداختن در شستشو بو کنید.

«همچنین ممکن است که اگر عاشق کسی شدید، به بوی، ظاهر و همه چیز در مورد او نیز وابسته شوید. لوینسون می‌افزاید، پس شما این ارتباط را بین عشق و این بو دارید.

این هشدار به آن حقایق فرمونی است که قبلاً تف کرده بودیم: حتی اگر شریک زندگی شما نیست تطابق ژنتیکی ایده آل شما (در یک دقیقه بیشتر در مورد آن)، ممکن است همچنان در مورد بوی آنها وسواس پیدا کنید، فقط به این دلیل که این بوی آنها یادآور آنها است. روانشناس می گوید: «وقتی به آن شخص وابسته شدیم، بوی بدن او اساساً به یک تقویت یا پاداش تبدیل می شود. پاملا دالتون، دکترا، MPH. بوی آنها یادآور این است که شما آنها را دوست دارید، و می تواند به طور ناخودآگاه خاطرات، عواطف، احساسات عشق را تحریک کند زیرا شما آن را با آنها مرتبط می کنید. (من گریه نمی کنم، تو داری گریه می کنی! 😭 )

واقعا جذب فرمونی چقدر مهم است؟

فوق العاده نیست، tbh! این یک راه احمقانه و مطمئن نیست دانستن آیا شما عاشق هستید، و قطعا تنها یا مهم ترین چیزی نیست که باید در تصمیم گیری با چه کسی بچه دار شوید. سازگاری ژنتیکی با سازگاری کلی برابری نمی کند. (فال خود را بررسی کنید 😉.) ما در نتیجه عوامل زیادی عاشق می شویم. و در حالی که، مطمئناً، ظاهر و بو و جذابیت ناشی از آن نقش دارد، این چیزها بر متغیرهای مهمتر مانند سازگاری عاطفی، عاشقانه و حتی جنسی غلبه نمی کنند. احتمالاً عاشق کسی نخواهید بود که به طور عینی بد است فقط به این دلیل شما بوی آنها را در اول صبح دوست دارید.

درمانگر روابط گربه هوگارد واگلی، LMHCA اشاره می‌کند که اگرچه ممکن است شما توسط این فرمون‌ها و جاذبه‌های بو به داخل کشیده شوید، این عناصر – علی‌رغم توانایی فرضی آنها در تولید جنین‌های سالم – یک رابطه را حفظ نمی‌کنند یا لزوماً به عنوان پلی برای عشق عمل نمی‌کنند. و همچنین یک شاخص کلیدی برای یک جنین سالم نیست-سo چیزهای زیادی فراتر از جذابیت برای بو کردن است.

«اگر به‌دنبال چیزی واقعاً معمولی هستید، شاید در آن لحظه فرومون‌ها تمام چیزی باشند که باید برایتان اهمیت داشته باشند، اما اگر به دنبال چیزی درازمدت هستید، مهم است که با فردی ارتباط برقرار کنید که با ارزش‌های شما همسو باشد. هوگارد واگلی می گوید. “شما در حال ساختن یک تیم و یک سیستم پشتیبانی با هم هستید… اگر این چیزی است که از یک رابطه می خواهید، باید بر اساس ارزش ها و اعتماد مشترک ساخته شود.”

پیدا کردن زمینه مشترک در مورد چیزهایی که مهم هستند، مانند اینکه چگونه یک رابطه را تعریف می کنید، مهم است. دیدگاه های معنوی و سیاسی; آیا شما فرزندان می خواهید و چگونه آنها را والدین می کنید. افکار مالی؛ هوگارد واگلی توضیح می دهد که احساسات در مورد تمایلات جنسی و نقشی که در یک رابطه ایفا می کند.

اگر به بوی همسرتان اهمیتی نمی دهید چه؟

اگر به‌طور ناگهانی تمام رابطه‌تان را حدس می‌زنید، فقط به این دلیل که هرگز تمایل نداشتید عطر شریک زندگی‌تان را بطری کنید و مانند خوشبوکننده هوا آن را در خانه بپاشید، نگران نباشید. اهمیت ندادن به بوی آنها به این معنی نیست که عاشق نیستید یا رابطه شما محکوم به فنا است – و همچنین به این معنی نیست که فرزندان کاملاً سالمی نخواهید داشت! در واقع، احتمالاً فقط به این معنی است که شما عوامل مهم دیگری مانند سازگاری عاشقانه، عاطفی و جنسی که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، دارید. پیدا کردن کسی که فکر می‌کنید بوی خوبی داشته باشد، خوب است، اما پیدا کردن کسی که با روش‌های مهم‌تر با او سازگاری داشته باشید، کار بسیار بزرگ‌تری است.

“اگر نسبت به بوی یک شخص بی تفاوت باشید، به احتمال زیاد نمی تواند بازی را تغییر دهد، زیرا زمانی که فرصت شناختن آن شخص را داشته باشید، متوجه می شوید [other] دالتون می گوید: نکات مثبت و سازگاری بین شما دو نفر.

هوگارد واگلی این را تکرار می کند: اشکالی ندارد اگر به بوی شریکتان اهمیتی نمی دهید تا زمانی که او به شما توهین نکرده باشد و شما خوشحال باشید، نقطه!

خوب، اما اگر واقعاً از آن متنفر باشید چه؟

در حالی که جذب بوی پوست شریک زندگی تان یک شاخص نهایی سازگاری نیست، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد دفع آن ممکن است نشانه ای باشد که همه چیز به سمت جنوب حرکت می کند – به خصوص اگر قبلاً بوی آنها را دوست داشتید. .

دالتون می‌گوید: «شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد وقتی، به هر دلیلی، آن رابطه کار نمی‌کند، آن بوی بدن دیگر خوشایند یا ترجیح داده نمی‌شود». “به طور ناگهانی، به دلیل ارتباط با ویژگی های منفی، [the body odor] در حال تغییر است. پاسخ شما در حال تغییر است.»

ما می دانیم که جذب بوی کسی یک نوع عارضه جانبی برای دوست داشتن است زیرا کسی را که دوستش دارید با بوی او مرتبط می کنید. بنابراین، فقط منطقی است که وقتی دیگر آن شخص را با عشق همراه نمی‌کنید (یا وقتی شروع می‌کنید با چیزهای منفی، مانند دروغ، خیانت، یا مشاجره در رابطه)، بوی او دیگر برای شما خوشایند نیست. به گفته روابط درمانگر و استاد روانشناسی تیلور پالمبی، LP-MHCتحقیقات، این امر به ویژه در زنانی که احساس می کنند رابطه سالم نیست یا زمانی که به پایان نزدیک می شود صادق است.

در همان علوم مغز محققان دریافتند که “گزارش‌های حکایتی نشان می‌دهد که زنان از بوی بدن شریک زندگی خود (BO) در طول شکست یک رابطه متنفرند. این کاهش جذابیت نسبت به بوی بدن با کاهش ارزش همسر مرتبط است – به این معنی که به طور ناخودآگاه، شما دیگر طرف مقابلتان را خوب نمی بینید. آنچه دقیقاً به کاهش ارزش همسر کمک می کند برای هر فرد و رابطه ای منحصر به فرد است، اما دقیقاً مانند این ایده که جذب بوی بدن به طور خودکار با یک رابطه سالم، محبت آمیز و پایدار برابری نمی کند، جذابیت رو به بوی بد لزوماً نشانه ای نیست. سقوط آن نیز جذابیت برای رایحه یک نقطه داده منحصر به فرد در کنار لیستی از عوامل دیگر است.

پالمبی خاطرنشان می کند: «این فقط یک چیز است. چیزهای زیادی وجود دارد که یک رابطه را ایجاد می کند و چیزهای زیادی وجود دارد که به مرگ کمک می کند. بسیاری از اینها ناخودآگاه و ژنتیکی است.»

بنابراین در نهایت، در حالی که مفهوم جذابیت هنوز در هاله ای از رمز و راز پنهان است، *دلیلی وجود دارد که چرا شما به دنبال بوی بدن شریک زندگی خود هستید – یا به طور دقیق تر، ~دلایل~، جمع. شاید شما به حالات داغ رسیده اید و می خواهید چند جنین سالم ایجاد کنید، یا شاید (احتمالا)، دیوانه وار عاشق شده اید و دلیل اینکه از بوی گودال سیر نمی شوید این است که آن گودال ها متعلق به شخصی است که شما دارید. عشق. وای 🥰

هد شات مگان شالتگر

نویسنده آزاد

مگان شالتگر نویسنده ای اهل نیویورک است. او عاشق قهوه غلیظ، خوردن غذا در منهتن و سگش موری است. او قول می دهد که در مورد خودش به صورت سوم شخص IRL صحبت نکند. او را در اینستاگرام دنبال کنید.

منبع