تاریخچه و سنت های سال نو قمری چینی

ون می‌گوید: «نیان در تمام طول سال با آرامش در ته دریا می‌خوابد، سپس در شب سال نو از اعماق برمی‌خیزد تا محصولات کشاورزی، دام‌ها و حتی مردم را بنوشد». “من از این داستان به عنوان استعاره ای برای رفتار انسان شگفت زده می شوم. چیزی حل نشده در هر یک از ما در اعماق خواب می رود.”

همه 15 روز یک مهمانی کاملاً با روزهای خاصی است که با اشکال منحصر به فرد شناخت آغشته شده است. “در طول قرن ها، روزهای خاصی برای برگزاری جشن ایجاد شد، که با شام بزرگ خانواده در 30 روز از دوازدهمین ماه شروع شد. در روز اول ماه اول، زیارت قبور اجداد به یک سنت تبدیل شد. روز دوم ون می‌گوید که ماه اول، روز شوهر است. او می‌افزاید: «سنگ‌ها، غلات، گوسفندان، دامادها، فانوس‌ها و موش‌های مرموز هر کدام یک روز را در طول جشن سال نو قمری به آنها اختصاص داده‌اند.

چه غذایی در سال نو قمری سرو می شود؟

به گفته لو، سال نو قمری به هزاران سال قبل برمی‌گردد و ریشه در چین به عنوان جشنواره کشاورزی برای جشن برداشت محصول، پرستش خدایان و درخواست موفقیت در آینده دارد. او می گوید: «در آغاز دهه 1940، دولت جشن گرفتن سال نو سنتی چینی را ممنوع کرد، اما زمانی که من کودک بودم در چین، این جشن به عنوان یک جشن و عید دوباره برقرار شد. یک تعطیلات یک هفته ای در طول تعطیلات (که اکنون به طور رسمی Chunyun یا “جشنواره بهار” نامیده می شود) به مردم این فرصت را می دهد که به خانه سفر کنند و سال جدید را جشن بگیرند.

ممکن است کیک های برنجی چسبناکی را که اغلب در طول سال نو قمری فروخته می شوند، بشناسید. کیک برنجی چسبناک یا نیانگائوهانگ می گوید، یکی از نمادین ترین غذاهای تعطیلات است و به اشتراک می گذارد که این غذا به عنوان “کیک سال نو” نیز ترجمه می شود. نوع شیرین آن محبوب‌تر است و معمولاً با شکر، برنج چسبنده، شاه بلوط، خرمای چینی و برگ‌های نیلوفر آبی درست می‌شود.

برخی از سنت های محبوب سال نو قمری چیست؟

به همین دلیل است که سال نو قمری همیشه با پوشیدن ترقه های قرمز، جرقه زن و روشن کردن فانوس های قرمز در پایان جشنواره جشن گرفته می شود. گو نیان، در واقع.

سال خرگوش نشان دهنده چیست؟

در نهایت، بیایید به معنای سال خرگوش (جناسی) باشیم. چهارمین سال در چرخه 12 ساله علائم زودیاک چین، سال خرگوش نماد طول عمر، صلح و رفاه در فرهنگ چینی است.

سال خرگوش “رسما” در راه است. سال نو قمری زمانی برای خانواده، غذا و با هم بودن است و امسال جشن‌ها در 22 ژانویه 2023 آغاز شد. جشن” می گوید کریستی هنگ، مجری تلویزیون، روزنامه نگار و متخصص غذا و فرهنگ چینی. زمان بسیار خوبی برای خود اندیشی و شروع سال جدید است.

طبق اساطیر چینی، کاراکتر چینی «سال» که نیان نامیده می‌شود، شخصیت «هیولا» نیز هست. برای تبریک سال نو، می توانید بگویید “Guo Nian” که به معنای واقعی کلمه به “غلبه بر هیولا نیان” ترجمه می شود.

از نظر فرهنگی، سال نو قمری جشنی است که در سرتاسر جهان، عمدتاً در آسیای شرقی برگزار می‌شود، و آرون لو، یکی از همکارانش می‌گوید: «در جشنواره‌ها، جشن‌های خانوادگی و مراسم مذهبی برای جشن گرفتن سال قبل و به صدا درآوردن سال جدید به اوج خود می‌رسد. موسس کارا و مرکادو معروف، مستقر در نیویورک، نیویورک. از نظر فنی، سال نو قمری بر اساس چرخه های ماه است، بنابراین تاریخ هر سال کمی متفاوت است و چندین روز طول می کشد. هر سال در تقویم قمری نیز با یکی از 12 حیوان زودیاک نشان داده می شود که مربوط به پنج عنصر است.

سال نو قمری معمولاً به عنوان جشنواره بهار نیز شناخته می شود و با اولین ماه جدید در تقویم قمری آغاز می شود و در ماه کامل بسته می شود. ون خاطرنشان می کند که تعطیلات عمومی در چین هفت روز است، اما جشن های رسمی 16 روز طول می کشد، اما مدارس و مشاغل ممکن است بیش از یک ماه تعطیل باشند. “این سال جدید که سال خرگوش (آب سیاه) است، بسیار مبارک است، زیرا در فولکلور گفته می شود که خرگوش وظیفه جارو کردن ماه و تمیز نگه داشتن آن را بر عهده دارد. همه اینها به سال جدید اشاره می کند. او می‌گوید که فرصتی عالی برای رهایی خود از توشه‌های روحی گذشته و ایجاد شروع‌های تازه است.»

خرگوش با “شاخه زمینی” در زودیاک چینی مرتبط است و از نظر یین و یانگ، خرگوش یین است. لو می گوید: “خرگوش نشانه شانس و خوش شانسی است.” متولدین سال خرگوش به عنوان یکی از خوش شانس ترین نشانه های زودیاک چین مورد احترام هستند، بنابراین امیدواریم که سال خوش شانسی برای همه ما باشد!

هد شات پری او بلومبرگ

به طور سنتی، جشن‌ها به مدت 15 روز به زادگاه خود باز می‌گردند تا با خانواده وقت بگذرانند، پاکت‌های قرمز پر از پول دریافت کنند و با هم جشن بگیرند. جشن‌ها معمولاً از شب سال نو آغاز می‌شوند، که از 21 ژانویه سال 2023 شروع می‌شود. این زمانی است که بسیاری از خانواده‌ها برای شام گرد هم می‌آیند تا غذاهای خوش‌شانس بخورند، به این امید که رفاه و اقبال خوبی را به سال نو بیاورند. هانگ می‌گوید: «در بسیاری از موارد، نام غذا، طرز تهیه یا نحوه سرو، همگی لایه‌ای از خوش‌خوشی به غذا می‌افزایند.

کل تاریخ سال نو قمری کمی پیچیده تر است. چین مدرن از سال 1912 از تقویم میلادی استفاده کرده است، مانند غرب. برخی از سوابق حاکی از آن است که این ماه در چین چهل قرن پیش رسمیت یافته است. ون می‌گوید: «سلسله‌های مختلف در طول تاریخ چین تاریخ‌ها را تعیین کرده و جنبه‌های مختلف جشن را رسمیت می‌دهند، و به یاد داشته باشیم که آسیا مکان بسیار بسیار بزرگی است. سنت های جشن تحت تأثیر فرهنگ زنده است، بنابراین هند، ویتنام، مالزی و سایر کشورها به مرور زمان امضاهای فردی خود را به این فصل تعطیلات اضافه کرده اند.

سال نو قمری را چگونه جشن می گیرید؟

همانطور که ون فاش می کند، مردم به زودی متوجه شدند که این هیولا یک ترسو است. ون می‌گوید: «نیان از صداهای بلند، نورهای روشن و رنگ قرمز می‌ترسد، سه چیز که همه مردم چین بیشتر دوست دارند.» “قرن ها پیش، مردم بامبو را می سوزاندند تا ترک بخورد و منفجر شود. سپس جادوگران دربار چینی ترقه ها را نه به عنوان سلاح واقعی، بلکه برای ترساندن هیولاها اختراع کردند. من این را در مورد تاریخچه اختراع چینی دوست دارم.”

هانگ و عزیزانش از چیزی به نام “سینی های با هم” میان وعده می خورند. هر دو فرهنگ چینی و ویتنامی، سینی های با هم بودن را برای جشن های سال نو قمری ضروری می دانند. آنها معتقدند از آنجایی که بسیاری از اقلام موجود در سینی ها شیرین هستند، خوردن غذاهای شیرین برای آنها در سال جدید خوش شانسی و موفقیت به همراه خواهد داشت. می گوید هنگ. سینی با هم یک جعبه آب نبات چینی قرمز رنگ است که معمولاً شش یا هشت محفظه دارد (از آنجایی که شش محفظه نماد شانس و هشت نماد ثروت است) پر از میوه‌ها، سبزیجات، تنقلات و آب نبات‌های مختلف شیرینی‌شده که همگی به طور نمادین دارای معانی فرخنده هستند.

ماه نو به معنای واقعی کلمه و به صورت مجازی نشان دهنده یک تخته سنگ تازه و تمیز است. به گفته واندا ون، بنیانگذار لس آنجلس سولیپ برند، تمیز کردن کامل خانه همیشه اولین قدم در آماده کردن خانه و خود برای یک چرخه جدید است.

علاوه بر این پاکت ها، هلو نماد دیگری است که در مجالس سال نو قمری پراکنده است. ون می گوید: “تصاویر هلو، و تزئینات سنتی ساخته شده از کاغذ چوب هلو. هلو نمادی قدرتمند از زندگی شیرین، از جمله ازدواج هماهنگ و خانه، در بسیاری از فرهنگ های آسیایی است.” “در چین هزار سال پیش، اعتقاد بر این بود که چوب درختان هلو می تواند ارواح را دفع کند، بنابراین بنرهایی از پوست درخت هلو برای شانس سال نو در اطراف درها قرار داده شد.” (اگر می خواهید سالن های خود را با تزئینات خود تزئین کنید، راهنمای تزئینات سال نو قمری ما را بررسی کنید. اینجا.)

علاوه بر کرایه های خوشمزه، می توانید مبادله پاکت قرمز را با سال نو قمری نیز مرتبط کنید. نسل بزرگتر به عنوان هدیه و نماد فرخنده به نسل جوان پاکت های قرمز می دهد. این پاکت‌ها اغلب با پول پر می‌شوند و به طور سنتی به کودکان داده می‌شوند و در بسیاری از گویش‌های آسیایی «سرکوب پول سوئی» نامیده می‌شوند.

لو همچنین چند سنت محبوب دیگر را در طول سال نو قمری فاش می کند، مانند تمیز کردن خانه “برای بیرون راندن هر بدشانسی و ایجاد راه برای خوش شانسی جدید” و جمع شدن با عزیزان برای تماشای برنامه های تلویزیونی و ویژه سال نو قمری، بسیار شبیه آمریکایی ها. ممکن است برای تماشای رژه روز شکرگزاری میسی جمع شوند.

چگونه سال نو قمری را به کسی تبریک می‌گویید؟

پری نویسنده ای متولد نیویورک و ساکن شهر نیویورک است. او دارای مدرک لیسانس روانشناسی از دانشگاه کلمبیا است و همچنین فارغ التحصیل دانشکده آشپزی از مؤسسه نچرال گورمت گیاهی است که اکنون مرکز غذاهای طبیعی در مؤسسه آموزش آشپزی است. آثار او در نیویورک پست، ژورنال مردان، رولینگ استون، اپرا دیلی، اینسایدر دات کام، معمارانه دایجست، زندگی جنوبی و غیره ظاهر شده است. او احتمالا گروه دیو متیوز را در زادگاه شما دیده است و هرگز یک مریم خونین را رد نخواهد کرد. در VeganWhenSober.com بیشتر بیاموزید.

منبع

برای نگاهی به تاریخچه سال نو قمری و سنت‌های مختلف آن – از غذاهای لذیذ گرفته تا آیین‌های منحصربه‌فرد – همه چیزهای مربوط به یک سال تقویمی تازه را بخوانید.

منشأ سال نو قمری:

اشتراک‌هایی را که خانواده‌اش دوست دارند سفارش دهند، آویزان کنید لو هی برای سال نو قمری، که یک سنت کانتونی است که در سنگاپور و مالزی رایج شده است. او به اشتراک می‌گذارد: «این نام به معنای واقعی کلمه به «پرتاب کردن بخت و اقبال» ترجمه می‌شود، و اضافه می‌کند که این به مراسمی اشاره دارد که در آن خانواده‌ها در طول سال نو قمری دور یک بشقاب جمع می‌شوند و سپس مواد را مخلوط کرده و پرتاب می‌کنند در حالی که قبلاً عبارات خوش شانسی برای یکدیگر آرزو می‌کنند. خوردن آن “سنت حکم می کند که هرچه پرتاب بالاتر باشد، سال آینده خوش شانس تر خواهد بود.”

مانند بسیاری از انواع جشن‌های سال نو در فرهنگ‌ها، غذا در جلو و مرکز قرار دارد.