اوزمپیک بدون برچسب برای کاهش وزن تجویز می شود. اکنون کمبود وجود دارد

در TikTok #Ozempic دارای 163.4 میلیون بازدید است که از پایان آوریل 107.8 میلیون بازدید داشته است. هشتگ #Ozempic WeightLoss با 60.4 میلیون بازدید در رتبه دوم قرار دارد و به طرز وحشتناکی #OzempicChallenge – که به چالش کاهش وزن با استفاده از دارو اشاره دارد – با 1.7 میلیون نفر سوم است.

در حالی که FDA اطلاعاتی در مورد کمبود اوزمپیک در وب سایت خود ندارد، اداره کالاهای درمانی استرالیا به دلیل “تجویز گسترده برای مدیریت چاقی، که Ozempic برای آن مشخص نشده است” هشداری برای عرضه صادر کرده است. سازنده Ozempic توصیه کرده است که کمبود اوزمپیک تا پایان دسامبر 2022 ادامه خواهد داشت. انجمن داروسازان سیستم سلامت آمریکا و Drugs.com نیز کمبود اوزمپیک در ایالات متحده را به دلیل افزایش تقاضا گزارش کرده اند.

در حالی که مزایای کنترل قند خون می تواند برای برخی از دیابتی ها عالی باشد، عوارض جانبی آن می تواند بزرگ باشد و برای دیگران ارزش اجتناب از آن را دارد. اوزمپیک می تواند باعث پانکراتیت، تغییر در بینایی، قند خون پایین، نارسایی کلیه، واکنش آلرژیک جدی و مشکلات کیسه صفرا شود. شایع ترین علائم گزارش شده عبارتند از تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده و یبوست. میلا کلارک، نویسنده و خالق وبلاگ غذای دیابت Hangry Woman، تجربه خود را از آزمایش Ozempic و در نهایت به دلیل تپش قلب متوقف کرد. اما برای کسانی که چنین عوارض جانبی شدیدی را تجربه نمی کنند، می تواند گزینه فوق العاده ای برای تنظیم قند خون باشد.

Ozempic فقط مورد تایید FDA برای درمان دیابت نوع 2 است، که شایع ترین نوع تشخیص داده شده در آمریکایی ها است، اما در صورت مقاوم بودن به انسولین، می توان آن را “خارج از برچسب” برای کسانی که انواع دیگر دارند، تجویز کرد. متأسفانه، چون هر یک از داروهای GLP-1 فرمول های اختصاصی خود را دارند، تغییر از Ozempic به گزینه های دیگر، مانند Mounjaro، GLP-1 تزریقی دیگر، ممکن است برای همه کارساز نباشد. ناگفته نماند، عوارض بیمه و مسائل مربوط به مجوز قبلی ممکن است تعویض دارو را برای برخی غیرممکن کند.

اوزمپیک (سماگلوتید) یک درمان پروتئین گیرنده پپتید-1 (GLP-1) شبه گلوکاگون است که تقریباً یک دهه پیش به عنوان درمانی برای دیابت نوع 2 ساخته شد. طبق گفته کلینیک مایو، وقتی سطح قند خون بعد از غذا خوردن شروع به افزایش می‌کند، این داروها بدن را تحریک می‌کنند تا انسولین بیشتری تولید کند، که سپس به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. کاهش وزن به دلیل اثر سرکوب کننده اشتها، یکی از عوارض رایج افرادی است که GLP-1 مصرف می کنند. این می تواند برای بیماران دیابتی که به دلیل سیستم غدد درون ریز پیچیده ما، گاهی اوقات هنگام غذا خوردن احساس سیری نمی کنند، خوب باشد.

و این فقط کاربران TikTok نیستند که این دارو را برای کاهش وزن تبلیغ می کنند. دکتر اوز، جراح جنجالی و مجری برنامه تلویزیونی که نامزد جمهوری خواه مجلس سنا شده است، استفاده از اوزمپیک برای کاهش وزن را پس از مطالعه ای که توسط سازنده Ozempic Novo Nordisk تامین شده بود، پوشش داد و نشان داد که “کاهش بالینی مرتبط در وزن بدن” در صورت ترکیب با فعالیت بدنی. پوشش او با 1.84 میلیون مشترک یوتیوب او به اشتراک گذاشته شده است و نزدیک به 300000 بار دیده شده است.منبع

من به سازماندهی یک شبکه کمک های متقابل داوطلبانه (MAD) کمک می کنم که بیماران دیابتی را با انسولین، دارو، و لوازم مورد نیازشان مرتبط می کند. ما از منابع متعدد شنیده ایم که داروخانه ها دوباره پر کردن نسخه های اوزمپیک را به تاخیر می اندازند. تهیه اوزمپیک در حال حاضر دشوار است، زیرا هیچ نسخه ژنریک وجود ندارد، و بسیار گران است، با قیمت فهرست 892 دلار در ماه، که در مقایسه با 20 دلار در ماه برای متفورمین ژنریک، یک کلاس متفاوت از داروهای درمان دیابت است.